PBSM Battle Cup 2022 Kural Paketi

Battle Cup Kural Paketi

1.1.Turnuvaya katılan tüm takımlar koşulsuz tüm kuralları kabul etmiş sayılır.

1.2. Point Blank Espor kuralları, tarihleri ve karşılaşma tablolarındaki değişiklikleri takip etmek oyuncuların sorumluluğundadır. Takvim değişiklikleri,Point Blank Espor web sitesi ve Point Blank Espor sosyal medya hesaplarından(facebook veinstagram) üzerinden güncellenerek duyurulur.

1.3. Oyuncular bilgisayarlarına uzaktan bağlantı programlarından tamamını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.Bu programlar TeamViewer,AnyDesk,Alpemix vb. Programlar olabilir.

1.4. Organizasyon süresince tüm illegal programlar ve oynayışa yardımcı olan programlar (hile ve makro vb.) kullanılması yasak olup, tespit edildiğinde takımın tamamı diskalifiye edilir. Makro statüsü ile bu kural ihlalini yapan oyuncunun takımı ve kendisi turnuvadan diskalifiye edilir. Hile kullandığı tespit edilen oyuncunun oyun içerisinde kullandığı şahsi hesabı ise sınırsız olarak kapatılır.
1.5. Espor organizasyonlarında yer alan oyuncuların Point Blank’ın lisanssız sürüm/sürümlerini oyuncunun bilgisayarında bulundurması ve oynaması turnuvadan diskalifiye edilmesine sebep olacaktır.

2. Davranış Kuralları


2.1. Tüm takımlar koşulsuz tüm davranış kurallarını kabul etmiş sayılır.


2.2. Point Blank Espor maçları sırasında, hakemler/yöneticiler takımların olumsuz davranışlarında takımlara ceza-i işlem uygulama hakkına sahiptir. Bu ceza-i işlem davranışın boyutuna göre değişkenlik gösterebilir.


2.2.1. Hakaret: İlk uyarıdan sonra tekrar edilirse takım turnuvadan diskalifiye edilir.


2.2.2. Küfür: Takım direkt olarak turnuvadan diskalifiye edilir ve Point Blank TAM davranış kurallarında bulunan ceza şahsın hesabına uygulanır.


2.2.3. Irkçı Söylem: Takım direkt olarak turnuvadan diskalifiye edilir ve Point Blank TAM davranış kurallarında bulunan ceza şahsın hesabına uygulanır.

2.2.4. Siyaset: İlk uyarıdan sonra tekrar edilirse takım turnuvadan diskalifiye edilir.

2.3. Oyuncular transfer veya herhangi bir konu için attıkları maillerde, Facebook gruplarında, canlı yayınlarda ve diğer platformlarda yöneticilere karşı saygı çerçevesinde iletişim kurmalıdır. Aksi durumlarda, davranış kurallarında yer alan cezalar oyunculara aynen uygulanır.                                                                                                                                                                                                                                                                             


2.4. Canlı yayına çıkmaya hak kazanmış takımlar hiçbir koşulda takım veya genel konuşma alanı içerisinde küfür/argo/hakaret veya şiddet içerikli herhangi bir söylemde bulunamaz. Bulunduğu takdirde direkt olarak diskalifiye edilir.                                                                                                                                                                                                                                                                        


2.5. Oyuncular hiçbir platformda Point Blank yönetimini, çalışanlarını ve diğer oluşumlarını karalayıcı paylaşımlarda bulunamaz. Yapması takdirde takımı ve kendisi ceza alabilir.   

3. Maç Kuralları


3.1. Maçlar "Etkinlik Sunucusu" adı verilen Point Blank TAM oyununa ait sunucuda oynanacaktır.


3.2. Turnuva süresince hakemler/yetkililer ilgili ve gerekli kontrolleri sağlamakla görevli ve tam yetkilidir.


3.3. Oyuncular, maç başlama saatinden 30 dakika önce hazır durumda olmalıdır.


3.4.Turnuva boyunca bütün oyuncuların erkek karakter kullanması zorunludur. Lobide oyuncuların karakterleri kontrol edilecek ve kadın karakter kullananlar iki defa hakem tarafından uyarı yapılacaktır. Bu uyarılara uymayan oyuncuların lobiden çıkmaları istenecek ya da maça başlamaları engellenecektir.


3.5. Maçlar, eleme aşamasında Battle Cup oyun modunda bulunan iki harita üzerinden oynanacaktır ve puanlama sistemine göre sıralanan ilk 7 oyuncu bir sonraki turda oynama hakkı elde edecektir. Son grubun belirlendiği final aşaması BO5 harita formatında oynanacaktır.

3.5.1.Eleme aşaması harita havuzu: El Değmemiş Bölge ve Tarihi Mekan. Final aşaması harita havuzu: El Değmemiş Bölge, El Değmemiş Bölge, Tarihi Mekan, Tarihi Mekan ve Tarihi Mekan şeklinde olacaktır. 


3.6. Maçlar “Battle Cup” modunda oynanacaktır. Turnuvanın genel harita havuzu El Değmemiş Bölge ve Tarihi Mekandan oluşmaktadır.


3.7. Espor Organizasyonlarında maç süresi esnasında oda başkanlığı TAM Game tarafından görevlendirilmiş yetkilide bulunmak zorundadır. Bunun dışında başlayan rauntlar geçersiz sayılabilir. Lobi içerisinde en az %70 oranındaki oyuncunun düşmesi halinde lobi tekrar başlatılabilir. Bunun haricinde oyuna bağlanamayan her oyuncu için lobi tekrar kurulmayacaktır. Bir sonraki haritaya katılım göstermesi beklenecektir. Bu durumda her oyuncuya lobiye yeniden bağlanması için 10 dakika süre tanınacaktır. 10 dakika içerisinde lobiye giriş yapamayan oyuncular o haritada hükmen son sırada ve 0 puan almış olarak sayılacaktır.


3.8. Maç süresince oyuncunun, ping çizgisi en az "3" çizgi olarak belirlenmiştir, düşük bir seviyede ve oyunu etkiler durumda ise hakem oyunu durdurup lobiyi yeniden kurma hakkına sahiptir.. Anlık ping değişimleri bu duruma dahil değildir. Oyun ve sunucu arasında yaşanan paket kaybı sonucu, yanlış gözüken gecikme birimi durumunda bu kural uygulanmaz. 

3.9. Turnuva içerisinde takımlaşma tespit edildiğinde bu olaya karışmış oyuncular doğrudan diskalifiye edilecektir.

4. Puanlama                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

4.1.Sıralama


  1. 10

  2. 8

  3. 6

  4. 4

  5. 3

  6. 2

  7. 1

  8. Ve 14. Sıradaki takımlar sıralamadan puan elde edemez.


4.2. Öldürme                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

Her oyuncu için öldürme 1 puan değerindedir. Bu öldürmeler maç sonucunda sıralama puanına eklenir ve toplam puan hesaplanır.