Büyük Final Elemesi GM_Theo Makalesi

Merhaba Sevgili E-Sporcular ve E-Spor takipçileri;


2022 yılının Point Blank E-Sporu açısından çok güzel ilerlediğini söyleyebiliriz. Bu sezonki rekabet diğer sezonlara göre biraz daha yükselmiş durumda. Ayrıca bu sezon ceza ve kısıtlama alan oyuncu sayısında düşüş olduğunu görmek, bizleri fazlasıyla sevindirdi. Bu bağlamda tüm e-spor takımlarımıza ve oyuncularımıza teşekkür ediyoruz.


Bildiğiniz gibi 2022 yılının 2. sezonu Eylül ayında başladı. Geçen sezonlara kıyasla daha yüksek bir bütçe oluşturuldu. Yönetim ekibi olarak, en ince ayrıntısına kadar üzerinde durduğumuz, tasarladığımız ligimizin son çeyreğine gelmiş bulunmaktayız.


Şimdi önümüzde bir Online Final Elemesi oynanacak. 4 Grupta 16 takım mücadele edecek. Gruplarını lider bitiren ekipler Aralık ayında İstanbul’da yapılması planlanan Offline Turnuvaya katılma hakkı elde edecekler. Bildiğiniz gibi geçmişten günümüze Offline etkinliklerin Point Blank’te ve Point Blank E-Sporunda yarattığı etki ve izler unutulmayacak derecede büyük. Pandemi sebebiyle mecburen ara verdiğimiz Offline turnuva organizasyonlarımızı bizler de gerçekten çok özledik. Zaman yaklaştıkça heyecanımız daha da artıyor.


Eleme gruplarına baktığımda zorlu ve çetin mücadeleler görüyorum. Fakat bir tahminim var. İçimden bir ses bir grupta büyük bir sürpriz olacağını söylüyor :)


A grubunda NUEVO net bir şekilde herkesin favorisi. Çalışkanlığı ve istikrarı ile öne çıkan ekibin ilk hedefi sorunsuz bir şekilde Offline finale kalabilmek olacaktır. Bu grupta yer alan diğer 2 Elit Lig ekibi Wild5kk ve AES Gaming, her ne kadar lig sıralamasında ilk 2 sırayı alamasalar da online performansları yüksek ekipler olarak dikkat çekiyorlar. Bu durumda favori olan NUEVO’yu iki zor karşılaşma beklediğini söyleyebiliriz.Grubun diğer takımı Astralis, rakiplerinin yaptığı video kayıt hatalarından dolayı buraya yükselmeye hak kazandı. Şu aşamada ileriye gideceklerini düşünmüyorum. Fakat onlar için de üst seviye takımlar ile karşılaşmak iyi bir tecrübe olacaktır.


B grubunda REVENANT fırtınası esecektir. Azerbaycan’ın en iyi ve en köklü takımı olarak görülen REVENANT’ın bu grubu kayıpsız geçmesi bekleniyor. Grubun diğer takımları INFINITY GAMING, BULLS ve UNCHARTED ekiplerine göre, taktik ve teknik olarak üst seviyede bulunan REVENANT ekibinin zorlanmadan offline finale kalacağını düşünüyorum. Muhtemel bir sürpriz burada yaşanmaz.


C grubuna baktığımda 2 Favori görüyorum, lig sıralamasında sürpriz bir çıkış yapan SKADE ekibi, kadrosuna daha önce PBIC tecrübesi olan Uzay ‘Space’ Yıldız’ı kattı. Space, tecrübesi ile SKADE ekibine bu grupta seviye atlatabilir. Bildiğiniz gibi bir süredir inaktif durumda bulunduğu için Space’in performansını da yakından takip edeceğiz. Grubun bir diğer favorisi WORLD JUDGE. Daha önce şampiyon olup ülkemizi yurtdışında temsil eden ekibimiz, kadrosunda revizyona gitme kararı aldı. 3 oyuncusu ile yollarını ayıran ekip Th3o, Loss ve Polling’i kadrosuna katmayı başardı. Feregano ve Paramore ile birlikte mevcut kadrosundaki 5 ismin de PBIC tecrübesi bulunuyor! Grubun ilk maçında SKADE ve WORLD JUDGE ekiplerinin karşı karşıya gelecek olması da hayati önem taşıyor diyebiliriz. Kazanan ekip kesinlikle grubunda büyük bir avantaja sahip olacaktır. Bu maçla ilgili tahmin yapmak çok zor! Oyuncuların günlük performansları maç sonucunu belirleyebilir. Elit Ligden play-off sonucunda TamGame Lig’e yükselmeyi başaran OXO ekibi, yaptığı transferler ile kadrosunu güçlendirdi. Kafa karıştırıcı performanslarda bulunabiliyorlar fakat işleri biraz zor şu an için. Son takım olan OUTLAWZ, Elit Lig’in kapısından döndü. Diğer sezon daha çok çalışıp tekrar bu lige yükselmek isteyeceklerdir. Bu seviye takımlar ile oynamanın onlara ekstra bir motivasyon kazandıracağını düşünüyorum.


Geldik ölüm grubuna! Bu grupta her an her şey olabilir. En çok sürpriz beklediğim grup açıkça burası. Son şampiyon DEEMER, TGL’in güçlü ekibi GHOST CHECK, Elit Lig Şampiyonu MADMAN FIVE, Süper Arena şampiyonu ALPHA ile ‘’ohhh my god :)’’ diyebileceğimiz bir grup olmuş gerçekten. DEEMER oturmuş kadrosu ile rakiplerinden bir tık önde diyebiliriz. Çünkü Demonkik gibi bir cevhere sahipler! Ligin en çok skor alan oyuncusu olan Demonkik, takımının en büyük silahı konumunda. Diğer tarafta agresif ve hırçın yapısı ile bilinen GHOST CHECK ekibi var. Sezon ortasında NoobAxmed’in el sakatlığı takımın performansını biraz düşürse de tecrübeli oyuncular sayesinde finallere gelmeyi başardılar. Kadrolarının en büyük avantajının tecrübe olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. NoobAxmed’in el sakatlığını yavaş yavaş atlattığı haberleri de geliyor. Muhtemelen finallerde NoobAxmed’i izleyebiliriz. Ayrıca ligin en çok skor alan 2.oyuncusu olan Mackwailer’ı da transfer edip güçlerine güç kattıklarını söylemek mümkün. DEEMER ve GHOST CHECK grubun son maçında karşı karşıya gelecek. Eğer ki offline turnuvaya katılacak takımı belirlemek son maça kalırsa, bu maç karakolda biter :)  Grubun diğer takımı Elit Lig şampiyonu olan MADMAN FIVE’ın bu iki güçlü ekibe zorluk çıkaracak kaliteye sahip olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Tamamı Azerbaycan’lı oyunculardan oluşan kadrosu ile mükemmel bir uyuma sahipler. Finallerde artan performanslarının da bunun en güzel örneği olduğunu söyleyebilirim. Grubun son takımı Arena şampiyonu Alpha takımı, duyduğum kadarı ile geri düştüğü maçları bir şekilde de olsa çevirmeyi başarıyorlar. Fakat burada oyun olarak çok üst seviye ekipler ile karşılaşacakları için, grup aşamasını geçeceklerini düşünmüyorum. Gelecek sezon Elit Lig’de mücadele edecekleri için, üst seviye takımlar ile oynamak onlar için güzel bir adaptasyon sürecinin başlangıcı olabilir.


Genel olarak gruplar ile ilgili analizlerim bu şekildeydi. Tabi ki bu tahminlerde değişimler olabilir. Bazen maçların skorlarını oyuncuların günlük performansları belirleyebiliyor. Final günü takımlar arasındaki atmosfer daha da farklı olacaktır. Daha iyi antrenman yapan, daha çok çalışan ekiplerin ön plana çıkacağını düşünüyorum. 


2023 yılı için Güney Kore'den güzel haberler gelmeye devam ediyor. Henüz resmi olarak açıklanmasa da, kulislerde Point Blank International Championship (PBIC) Tayland’da düzenleneceği bilgisine sahibiz. Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 süreci ile birlikte ara verilen dünya şampiyonalarının tekrar başlayacak olması çok sevindirici bir durum :) Aralık ayında yapılacak olan Offline Final şampiyonu, ülkemizi yurtdışında temsil etme hakkı kazanacak!


Online Final’de sportmence ve centilmence müsabakalar olacağından şüphemiz yoktur. Seyir zevki yüksek, rekabet açısından tatmin edici mücadelelerin sahne alacağı final elemelerinde, Point Blank E-Spor yönetim ekibi olarak şimdiden katılan tüm takımlara başarılar diliyoruz. Ayrıca ligimizin tasarımında ve onaylanmasında yardımları bulunan Operasyon Müdürümüz Mert ‘Manzy’ Kavalcılar ve Ülke Müdürümüz Dong June Shin’e sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.


Finallerde görüşmek üzere , sağlıcakla kalın!

Bu makale havada yazıldı, şahitlerim var.                                

GM_THEO..