Yeni Dönem, Yeni Şampiyon!

4 aylık maratonda son, geçtiğimiz Pazar günü oynanan PBST 2018 - Hi2Games PBWC Sezon Finali ile geldi. 500'ün üzerinde takımın boy gösterdiği sezonda tüm kategorilerde nefesleri kesen bir mücadele ortaya kondu ama her sezon olduğu gibi 1 takım güldü ve bu sezon PBST tarihinde bir takım klüp tarihinde ilk kez adını şampiyonların hanesine yazdırmayı başardı. Muhteşem finalin sonucunda Plan-B.Gaming kadrosunu kurduktan tam 1 yıl sonra Şampiyonluğu elde etti ve bu azmin meyvesini aldı. Klüp tarihinde ilk kez resmi bir büyük turnuvada kupa kaldırma başarısı gösteren ekipte aynı zamanda 3 oyuncu ilk defa PBST'de şampiyonluk yaşama başarısı gösterdi.

_MG_3110.JPG

2017 yılının ikinci çeyreğinde çıkılan yolda Plan-B.Gaming tam 1 yıl sonra gülmeyi başardı. Tam bir sene boyunca lig döneminde dominant bir performans sergileyen ve her daim adını şampiyonluk adayları arasına yazmayı başaran ekip yarı-finalden ötesini görmeyi başaramamıştı. Bir çok defa finalin kapısından ucu ucuna dönen takım şeytanın bacağını bu sezon kırmayı başardı. 2017 yılından beri lig dönemindeki ezeli rakipleri Künyesizler Esports ile birlikte bu evrede domine eden Plan-B.Gaming'in yaşadığı en büyük problem son haftalara doğru liderlikten ve oyun disiplininden kopması oluyordu. Bu durumu finallere de yansıtan ve sonucunda şampiyonluk ipini 2017 yılı boyunca göğüsleyemeyen Plan-B.Gaming'in en büyük başarısı bir seri üçüncülüklerden öteye geçememişti. 2018 yılında bu döngüye bir dur demeyi başaran ekip PBWC Sezonunu başından sonuna kadar aynı performans ile sürdürmeyi başardı. Aslında önceki yıllardan çok da farklı olmayan bir format ve disiplinde oynayan ekipte tek bir fark tüm sezon boyunca hissedildi. Eski halinde Plan-B, geriye düştüğü maçlarda pes edebilen bir ekipti. Asla geri dönüşleri ile bilinmemiş olan ekip, bu sezon bu nokta tespit ve değişim ile şampiyonluk yoluna kadar amacından sapmadı ve asla pes etmeyen yapısı sayesinde lig dönemi ve final dönemi de dahil olmak üzere bir çok geri dönüşe imza attı ve sezonu şampiyonluk ile kapattı.

_MG_3509.JPG

Destansı Bir Şampiyonluk Hikayesi

Plan-B.Gaming bu sezon başından beri şampiyonluğun en büyük favorisiydi. 1. hafta performansının her daim üstüne koyan ekip lig döneminde sadece 1 hafta dışında liderliği bırakmadı. Ezeli rakibi, son şampiyon ve yıldızlarla dolu bir kadroya sahip Künyesizler Esports ekibini tüm sezon boyunca peşine takan Plan-B.Gaming liderliği koklattı ama asla teslim etmedi ve bu pozisyondan asla vazgeçmedi. Büyük Final'e de bu gazla gelen Plan-B, yarı-finalde World Judge ESC ekibini eleyerek finale giriş yapan UNRIVALED ekibine rakip oldu. UNRIVALED ekibi bir çok kesime finale gelmelerinin tesadüf olmadığını kanıtlarcasına Plan-B.Gaming ekibine ecel terleri döktürdü. Maçın ilk haritasında ilk devrede 5-1'lük bir skorla öne geçmeyi başaran UNRIVALED, rakibine soğuk duş etkisi yarattı. Şok ilk taraf sonrası biraz daha toparlanan Plan-B, ikinci devreyi aynı skorla alarak haritayı uzatmaya götürdü. Uzatmalarda kendi haritası olan Çöl Fırtınasında tüm kozlarını oynayan UNRIVALED, ipi göğüsledi ve uzatmalar sonucunda 12-9'luk skorla 1-0 öne geçti. İşte tam bu anlarda Plan-B'nin bu sezon geliştirdiği pes etmeyen yapısı devreye girmeyi başardı. Geriye kalan 2 haritada yıldızları ile sazı eline alan Plna-B, hem takım oyunu hemde bireysel performansları ile oyun üstünlüğünü elde etmeyi başardı. UNRIVALED tüm bu maç sonucunda aynı rakibi gibi pes etmedi, maç hep ortada oldu ama 2 haritada da sonuca gitmeyi başaran Plan-B olunca, 2-1'lik skorla adını finale yazdıran ekip de Plan-B oldu. Uzun yıllar sonra klüpçe adını finale yazdıran ekip artık şampiyonluktan sadece 1 maç uzaklıktaydı.

Charrt_ChampPBST_2018_Hi2G.jpg

Finalde gelen rakip ise maçta yer alan bir çok oyuncu için büyük anlam taşıyordu. Bir tarafta, kaptan Xmonster, diğer tarafta eski oyuncuları Shales, Bozan, Space. Bir tarafta son şampiyon diğer tarafta ise o takımın yarı-finalde geçtiği Plan-B. Herhangi bir açıdan bakıldığında bireysel rekabetin, klüpler arası rekabetin, rövanşın ve rakibine üstünlüğünü tanımak isteyen oyuncuların mücadelesi olacaktı ve oldu! Adına yakışır bir final oldu. 3 haritanın da oynandığı bir final oldu, maç son raunda kadar neredeyse kafa kafaya gitti, 1 takım 2 raund üstünlük elde edebildiğinde maçın 50. raundu ve 2. haritası oynanıyordu. Finale şahit olan herkes; takımlar, taraftarlar, klüp yetkilileri, izleyiciler ve hatta etkinlikte görevli çalışanlar bile büyük bir heyecanla bu maçın skorunu merak ediyordu. Saatlerce süren mücadelede anlatılacak çok şey vardı bu satırlara sığmayacak. Muhteşem bireysel performanslar ve muhteşem takım oyunları ile adeta Point Blank Espor'un kitabını yazdı bu iki ekip; sonuçta tarihinin en güzel ve en coşkulu finalini yaşıyordu PBST. Kim şampiyon olursa olsun alnının son terine kadar hakediyordu o kupayı. Bu atmosfere ve bu finale yakışır bir final yaşatan iki ekibide tebrik etmek gerekiyor. Nefeslerin tutulduğu final mücadelesine gelecek olursak, iki takımda da kaptanlar tüm kozlarını ortaya koydu. Tabi iki takım da hatalar yaptı ama bu hatalar belkide maçı koparan değil maçın kopmamasını sağlayan hatalar oldu. Maçta sönük kalan bir oyuncu yoktu, maçta yer alan 12 oyuncuda çok iyiydi. Evet 12, çünkü oyunda yer alan 10 oyuncu dışında alandaki her iki takımın seyircisi de maça etkendi. Bu efsanevi maçın sonucunda yine ilk haritasında geriye düşen Plan-B.Gaming, geri dönüşleri ile dolu sezonda finali de bu şekilde kapatmayı istedi. 70 raundun sonucunda galip gelen Plan-B.Gaming, kaptan Mert "Xmonster" Kılıçsoy, MVP Burak "Extreme" Akbalık, süperstar Ertuğrul "W4siLi" Pala, bu sezon asıl performansını kanıtlayan Onur Ege "Shinaizen" Tarhan ve tabikide PBST'de en çok şampiyonluk görmüş oyunculardan biri olan tecrübe ve başarı abidesi Batuhan "BeQuiet" Derelioğlu şampiyonluklarını ilan etti ve kupayı evine götüren taraf oldu.

BO3_ChampPBST_2018_Hi2G.jpg

Takım olarak bu maceraya baş koyduktan tam 1 yıl sonra hayalini gerçekleştiren Plan-B.Gaming ekibi haklı mutluluğunu yaşarken bir diğer tarafta da hakkını vermemiz gereken 3 klüp daha var. Öncelikle son 3 sezonda 3 defa final yaşayan, 1 kere şampiyon olan World Judge ESC (eski adı ile Künyesizler Esports) ekibi var. Diğer bir yanda UNRIVALED ekibi, yeni oyuncular değiller ama bu sahneye yeniler ve son 2 haftada muhteşem oynadılar. Oyuncular bireysel olarak inanılmaz performanslar sergilediler ama asıl öne çıkan yetenekleri takım olarak oynamak ve taktik anlayışları oldu. Son olarak da YoungExplosion ekibi, onlarda bu sahnede ilk defa yer aldı, bu sezon finalinde biraz tutuk olsalar da onlarda da gelecek için umut veren oyuncular ve performanslar izleme fırsatımız oldu. TAM Game Espor servisi olarak bu finalde mücadele eden tüm takımları tebrik ederiz.


Şimdi Hedef PBWC-2018!

Plan-B.Gaming bu sonuçlarla beraber ülkelerimizi ve bölgemizi, PBWC arenasında temsil etme hakkı kazandı. Yaklaşık 1 ay içerisinde Point Blank esporunun en dişli en güçlü ekiplerinin karşısına çıkacaklar. Zorlu bir turnuva onları bekliyor. Kolay rakip yok, tüm rakipleri şampiyon, tüm rakipleri bölgelerinin en iyileri. Fakat bu ekip zoru başarmayı bu sezon hedef belirledi ve başardı! PBWC-2018 mi? Neden olmasın.


Artık o kupayı bizim kaldırmamızın zamanı geldi.

Başarılar, Plan-B.Gaming

Başarılar, kaptan Xmonster

Başarılar, MVP Extreme

Başarılar, Süperstar W4siLi

Başarılar, Yetenek Shinaizen,

Başarılar, Tecrübe BeQuiet


Bundan sonra size hep destek, TAM destek

Türkiye, Azerbaycan ve MENA arkanızda!


_MG_3564.JPG

PBWC Sezonu Finalini tekrar izlemek için PBTV'yi ziyaret edebilirsiniz.