PBST 2018 - PBIC Sezonu | Kurallar

PBST 2018 - PBIC Sezonu | Turnuva Kuralları


1) Genel Kurallar

a- Maç sırasında veya maç öncesinde genel konuşmayı sadece takım kaptanları kullanabilir.

b- Üst Kategori Liglerde, her takım 5 asil oyuncu ve 2 yedek olmak üzere en fazla "7" kişiden oluşmaktadır. Arena takımları 6 oyuncudan oluşur.

c- Bu oyuncular, maç esnasında sadece devre arası ve harita değişimlerinde değiştirilebilir.

d- Maç başladıkdan sonra 2 takım da, tüm kuralları ve takım kadrolarını kabul etmiş sayılır. Bu evreden sonra yapılacak kural ihlallerinde organizasyon yöneticileri kanıt göstermek zorunda değildir.

e- PBST maçları sırasında, hakemler/yöneticiler takımların olumsuz davranışlarında, takımları turnuvadan men etme hakkına sahiptir.

f- PBST kuralları, tarihleri ve karşılaşma tablolarınıdaki değişiklikleri takip etmek, oyuncunun sorumluluğundadır. Takvim değişiklikleri, gerekli haber üzerinden güncellenerek duyurulur.

g- PBST Fikstürü lig başlamadan önce belirlenmiş olup, maçları erteleme hakkı sadece "TAM Game" ekibine aittir. Bir maçın ertelenmesi talep edilmeden önce rakip takım kaptanı ile görüşülüp anlaşılması gerekmektedir; bu anlaşma sağlandıktan sonra takım kaptanı bir PBST yetkilisine bu isteğini belirtebilir. PBST yetkilisi, bu isteği kabul etmek ile yükümlü değildir.

h- Lig dönemi sonunda, aynı galibiyet ve mağlubiyet sayısına sahip olan takımların lig süresince yaptıkları maçlardaki, 2li averaja bakılır. Aynı durum 2'den daha fazla takım arasında yaşanırsa, bu kural tüm takımları kapsayacak şekilde genişleyerek uygulanır.

i- PBST Süper Lig Gruplarında Sezon sonucunda, son 4 sırayı alan takımlar, direkt olarak küme düşerler.

j- Sezon süresince transfer haftasına kadar, oyuncular belirttiği nick ve hesap ile oynamak zorundalardır, nick değişimi bu süreç için yasaklanmıştır. Bu kurala uymayan oyuncu, organizasyon maçlarında yer alamaz.

k- PBST transfer dönemlerinde, "1" takım en fazla "1" defa isim değiştirebilir. Bir takım, aynı sezon boyunca, en fazla "6" oyuncu değişikliği hakkına sahiptir. Özel tanınan haklar dışında bu sayıyı aşan kayıtlar kabul edilmez.

l- PBST organizasyonunda kayıt sürecinin sonlanmasının ardından, geçerli kayıt göndermeyen takımlar, direkt olarak liglerden çıkartılır. Bu takımlar yerine ilgili alt liglerden takımlar yükseltilebilir veya PBST yetkilileri özel izin ile bazı takımları davet edebilir.

m- 1 PBST Sezonu dönemi boyunca, takımların TAM Game tarafından belirtilen tüm etkinliklere katılması zorunludur, katılım gösterilmeyen etkinliklerden dolayı TAM Game takımlara ceza-i işlem uygulayabilir.

n- Lig süresi boyunca, PBST Lig Gruplarında yer alan ve kadrosunda sadece "5" oyuncu barındıran takımlar, kadrolarındaki boşluğu oynanan sezon boyunca hiç bir üst lig takımlarında (Sıralama, Masters ve Süper Lig) maçlarında yer almamış, bir diğer deyişle "Boşta" statüsünde oyuncuları takımlarına 1 sezon içersinde en fazla 1 defa olmak üzere transfer edebilirler. Bu oyuncu bu transfer sonrası o takımın bir parçası olur ve "Boşta" statüsünü yitirir. Bu transfer pbesports@nfinitygames.com adresine yapılacak kayıt başvurusu ile gerçekleşir.

o- Takımlar acil durum transferlerini oynayacakları maçlardan en geç 2 iş günü önce yapmalıdırlar.

p- Kadrolarında "7" oyuncu barındıran takımlar, acil durum transferi gerçekleştiremezler. Kadrolarındaki "7" numaralı oyuncunun takımdan ayrılması ile acil durum transferi arasında en az 3 gün süre olmak zorundadır. Aksi takdirde gönderilen transfer talepleri, kuralı suistimal etmek olarak algılanabilir ve TAM Game bu durumda takımı diskalifiye etme hakkını saklı tutar.

r- Takımlar espor websitesi üzerinden yayınlanan "Kara Liste"yi takip etmek zorunda ve bu listede bulunan oyuncuları takımlarına transfer etmemeleri gerekmektir. Aksi durumda takım diskalifiye edilir ve takım kaptanı 2 sezon boyunca PBST organizasyonlarında yer alamaz. Kara listede bulunan oyuncunun ise cezası yükseltilir.

s- Masters Lig ve Süper Lig'de en az 3 hafta oynamış oyuncular ile bu lig grupları bittiği anda takımlarda kayıtlı bulunan oyuncular aynı sezon içerisinde yapılan Arena turnuvalarına katılım gösteremezler.

t- Online Play-off Dönemi bittiği anda takımlar kilitlenir ve gelecek transfer dönemi beklenir. Kısacası Play-off Döneminin bitiminde oyuncular takımlarından ayrılıp bir alt kategorideki ekiplerde mücadele edemezler. Takımlar bu dönemde oyuncu çıkarabilirler ama bu oyuncular alt kategori maçlarında yer alamazlar.


2) Maç Kuralları

a- Her takım mücadeleye 5 kişi olarak çıkmak zorundadır.

b- Maça 4 kişi çıkan takım, hükmen yenik sayılacaktır. 

c- Maçlar 5 raund üzerinden oynanacak olup, raundlar 3 dakika sürecektir.

d- Takım maçları "Bomba Görevi" modunda oynanacaktır. 

e- Takımlar, bir haritada 2 tarafı da (Free Rebels-CT)  oynamak zorundadır. Toplam raund averaj üstünlüğü hangi takımdaysa, o takım haritanın galibi sayılır. 

f- Maç süresince oda başkanlığı belirlenen "yetkili" kişide olmak zorundadır. Bu durum dışında başlatılan her raund geçersiz sayılabilir. Raund içerisinde "yetkili" kişinin bağlantısının kopması durumu gerçekleşirse, takımlar oynanan raundun ardından ekran görüntüsü almak ve bunu yetkililer ile paylaşmakla yükümlüdür.

g- Maçlar süresince hakemler, sizinle ilgili gerekli kontrolleri sağlamakla görevli ve tam yetkilidir. 

h- Takımlar, maç başlama saatinden 30 dakika önce hazır durumda olmalıdır.

i- Oyuncu değiştirme durumları sadece maçların "devre arası" dönemlerinde gerçekleşmektedir.

j- Maçlar "PBST Sunucusu" adı verilen Point Blank TAM oyununa ait sunucuda oynanacaktır.

k- Barret, WP Smoke, WP Smoke Plus, Sıhhiye Çantası (ve türevleri), fırlatılan bıçaklar (kunai, satır, balistik, vb.), Çikolata bombası (ve türevleri) ve hasar verici bomba atarlı silahların (AK-12 bu silahlara dahil değildir) kullanımı organizasyon boyunca yasaktır.


3) Canlı Yayın Maçları - Ek Kurallar

a- Takımlar yayın maçlarını kabul ettikleri anda bu kuralları kabul etmiş sayılır

b- Yayın esnasında takım konuşmasından edilen küfür/argo/ırkçı vb. söylemler yayına yansıdığından takım önce uyarılır ardından oynanılan harita rakibe kazandı olarak yazılır.

c- Takımlar, yayın maçı ve saatini kabul ettikten sonra zamanında maç lobisine gelmezlerse, otomatikman mağlup sayılır.

d- Yayın maçları açıklandıktan sonra takımlar bu maçları değiştiremez. Gelmeme durumunda maç saati değiştirilmez ve o takıma mağlubiyet yazılır.


4) Bağlantı Kuralları

a- Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan katılımcının bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raund’un ilk 20 saniyesi içerisinde oyundan düşmesi durumunda, raund içerisinde herhangi bir ölüm/hasar olmadı ise raund başlamamış kabul edilip tekrardan başlatılır.

b- Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan katılımcının bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raund’un ilk 20 saniyesinden sonra düşmesi durumunda, oynanılan raund durmadan devam eder ve bir sonraki oyuncunun tekrar bağlanması için ara verilir. 

c- Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan katılımcının bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raund'un ilk 20 saniyesinden sonra düşmesi durumunda, hiç bir oyuncu hasar almamış ise maç tekrar başlatılır.

d- Sunucu kaynaklı yaşanan hatalarda maçın yetkilisi, insiyatif kullanarak bu kuralları uygulamayabilir.

e- Her takımın, hazır olması ve bağlantı problemleriyle ilgili 1 maç boyunca toplam 10 dakika süresi vardır. Oyuncu düşmeleri ve maçın geç başlama saatleri buna dahildir. Bu konuda hakemler insiyatif kullanma hakkına sahiptir.

f- Maç süresince aynı oyuncunun 2 veya daha fazla aynı nedenden düşmesi durumunda, organizasyon yetkilisi oyuncu değişikliği talep eder. Bu durumda oyuncu bağlantısını düzeltmediği taktirde maç 4v5 devam etmek zorundadır. Bu karar maçın yöneticisinin insiyatifine bağlıdır.

g- Maç süresince oyuncunun, ping çizgisi en az "3" çizgi olarak belirlenmiştir, düşük bir durumda yetkili bağlantısını düzeltmesini isteyebilir veya takımdan oyuncu değiştirmesini isteyebilir. Anlık düşmeler bu duruma dahil değildir. Oyun vesunucu arasında yaşanan paket kaybı sonucu, yanlış gözüken gecikme birimi durumunda bu kural uygulanmaz.


5) Ödül Dağılımı

a- PBST Üst Kategori Liglerde elde edilen ödüller sadece belirtilen "takım kaptanlarının" hesaplarına yollanır.

b- Takım kaptanlarının bu ödülü oyuncularla paylaşması kendi insiyatifindedir.

c- Ödüllerin dağılımı hakkında, takım içinde yaşanılan problemler "Nfinity Games" şirketini ilgilendirmemektedir.

d- Lig periyodunun sonunda hakedilen ödüller, büyük final günü ve yerinde elden teslim edilir. Büyük Finalin sonuna kadar beklemeyen takımların ödülleri havale işlemi ile gönderilemez.

e- Masters Lig takımları harita galibiyet başına 125 TL nakit para ödülü kazanır. Bu ödüller turnuvaların online evresi sonuçlandıktan sonra takım kaptanlarına dağıtılır.

f- Süper Lig takımları harita galibiyeti başına 30.000 NG kazanır.


6) Finaller Hakkında

a- Büyük Finale gelmeye hak kazanmış takımların, gelememe durumunda, bir sonraki takım turnuvaya davet edilir.


7) Diskalifiyeler Hakkında

a- Organizasyon süresince tüm illegal programlar ve oynayışa yardımcı olan programlar (hile ve makro v.b) kullanılması yasak olup, tespit edildiğinde takımın tamamı diskalifiye edilir. Bu kural ihlalini yapan oyuncu tüm gelecek, Point Blank Sezon Turnuvası (PBST), Point Blank TAM, Point Blank Global turnuvalarından sınırsız men cezasına çarptırılır.

b- İllegal program kullanımında alınan diskalifiye kararı durumlarında oyuncunun kullandığı hesap değil, oyuncunun kendisi turnuvadan diskalifiye edilir, bu tarz durumlarda başka hesap girip oynamak mümkün değildir.

c- Bir oyuncuda illegal program kullanımı tespit edilmesi ardından, tüm takım oyuncuları ve bu oyunculara ait hesaplar incelemeye alınır.

d- Kayıtlı oyuncu hesabında 3. parti oynayışa yardımcı illegal program kullandığı tespit edilen oyuncunun oyuncu hesabı oyun içerisinde ceza aldıktan sonra PBST yönetimi tarafından inceleme altına alınır.

d.1 - Öncelikli olarak olayın gerçekleştiği zaman incelenir. Olayın resmi turnuva maçlarının oynandığı anda kullanıldığı tespit edildiğinde oyuncu ve takım sınırsız olarak PBST organizasyonlarından uzaklaştırılır. Takım ismi bir daha PBST Organizasyonlarda yer alamaz.

d.2 - Yaşanan kural ihlalinin resmi turnuva maçları esnasında yapılmadığı ve başka bir zamanda yapıldığı tespit edildiğinde, bu olay'ın yaşandığı zamanki tarih ve saat'te baz alınan oyuncu hesabının giriş IPsi ile turnuva oyuncusunun, genel zamanlarda ve turnuva maçları zamanında kullandığı IP karşılaştırılır. Eğer bu IP eşleşirse oyuncu sınırsınz olarak turnuvalardan men cezasına çarptırılır ve takmı diskalifiye edilir.

d.3 - Yaşanan kural ihlalinde elde edilen kimlik bilgilerinin, hesabın sahibi kayıtlı oyuncu ile eşleşmemesi durumunda; oyuncunun bağlı olduğu takım veya klüp (GC - ESC - vb.) bulunduğu turnuva kategorisindeki maçlara katılamaz ve o kategoriden diskalifiye edilir fakat aynı sezon gerçekleşen PBST organizasyonlarından diskalifiye edilmez.

e- PBST organizasyonunda illegal program kullanımı tespit edilmiş takımlarda, kullanan oyuncu dışındaki diğer oyunculara ait hesaplar da hesapların kontrol edilmesi için süreli olarak oyundan uzaklaştırılır. Bu oyuncular takımlarından bir kişinin illegal program kullandığından haberdar olduğu ve buna izin verdikleri kanıtlanmasında bu oyuncu da tüm Point Blank TAM turnuvalarından süresiz men cezasına çarptırılır.

f- PBST Lig Dönemi süresince "2" hafta boyunca maçlarına çıkmamış bir takım, ligden diskalifiye edilir ve tüm oynadığı maçlar "mağlubiyet" olarak tanımlanır. Bu takımın gelecek sezon için lig grubu düşürülür. Takımın tüm oyuncuları "2" sezon boyunca liglerden uzaklaştırılır. "PBST zayıfların ve kolay pes edenlerin değil, en iyi ve sonuna kadar savaşanların yeridir."

g- PBST organizasyonu takım kadroları belirtilikden sonra eğer oynaması gereken oyuncu dışında biri oynamış ise, takım PBST organizasyonundan diskalifiye edilir ve adı geçen oyuncu ile o takımın kaptanı 2 sezon boyunca, herhangi bir takımda oynayamaz veya bir ligde yer alamaz. Bu tür tespitlerde, TAM Game ekibi kanıt göstermek zorunda değildir.

h- PBST organizasyonlarından diskalifiye edilen takımlar hiç bir şekilde kazandıkları "ödül" hakkını elde edemezler, bunun yanı sıra liglerdeki ceza-i sistem ve liglerden men durumu ile ilgili bilgilendirme, kural ihlalinin durumuna göre TAM Game tarafından belirlenir.

i- PBST organizasyonu boyunca, her oyuncu sadece "1" kayıtlı hesap ile oynayabilir aksi taktirde katıldığı takım diskalifiye edilir.

j- PBST organizasyonunda, her oyuncu sadece "1" takımla katılabilir aksi taktirde katıldığı 2 takımda diskalifiye edilir.

k- PBST organizasyonlarında inceleme altına alınmış bir takım lehine veya aleyhine sahte kanıt sunan oyuncular, aklanmaya çalıştıkları cezanın bir üst cezasına çarptırılırlar; aleyhe sahte kanıt üretenler ise şikayet ettikleri cezanın aynısına kendileri çarptırılır.


8) Katılım Ödülleri Hakkında

a- PBST Üst Kategori Lig Gruplarına kayıt gerçekleştirmiş ve tüm maçlarına katılım gösteren tüm oyuncular katılım ödülünü kazanırlar.

b- PBST Üst Kategori Lig Grupları maçları süresince, maçlarından herhangi birine çıkmamış takımlar, katılım ödülü hakkını kaybederler.

c- Tüm katılım ödülleri, lig periyodunun ve sezon finallerinin sona ermesinin ardından, takımların son aktif kadrolarındaki kullanıcıların hesaplarına otomatik olarak yüklenir.


9) Yasa dışı Yollar ile Elde Edilen Oyun-içi Para (NG) Ticareti Hakkında

a- Yasa dışı yollar ile elde edilen Oyun-içi Para satım, ticaret ve reklamı yapan takımlar ve oyuncular anında PBST organizasyonundan diskalifiye edilir ve sınırsız süre ile bu ve diğer tüm organizasyonlardan men edilir. 

b-Takım içerisinde bulunan oyuncular inceleme altına alınır ve duruma dahil olmadıkları anlaşılırsa "boşta" statüsüne düşerler.

c-Yasa dışı yollar ile elde edilen Oyun-içi Para ticareti ve reklamı yapan oyuncu takım kaptanı ise takım direkt olarak diskalifiye edilir ve oyuncular inceleme altına alınır.

d-Yasa dışı yollar ile elde edilen Oyun-içi Para ticareti ve reklamı yapan oyuncu takım kaptanı değil ise oyuncu turnuvadan sınırsız olarak men edilir; ancak takım ve oyuncuları inceleme sonrası suçsuz olduğu kanıtlanırsa bulunduğu turnuvaya devam eder. Bu durumda yedek oyuncuları ile oynamak durumunda kalırlar. Eğer yedek oyuncuları yok ise acil transfer haklarını lig süreci başladıktan sonra kullanabilirler. 


10) PBST, Point Blank T.A.M. Organizasyonudur

a- Turnuvada ceza alan oyuncuların, oyuncu hesapları Point Blank TAM oyunundan da uzaklaştırılma cezasına çarptırılırBu durum aynı şekilde, oyun içerisinde ağır ceza veya uzun süreli uzaklaştırma alan kayıtlı hesaplar, takımların turnuvadan diskalifiye edilmesine sebep olabilir.


Bu durumda;

- Kendi adına kayıtlı hesapta bir başka oyuncunun oynaması veya başkası adına kayıtlı bir hesapta maçlara katılmak - 1 Aylık Uzaklaştırma (Kayıtlı 2 oyuncu hesabı aynı cezayı alır)

- Rakip takıma, maçın yöneticisine veya oyun yöneticilerine hakaret - 1 Haftalık Uzaklaştırma