Büyük Final Yolunda Son Adım!

PBST 2019 Sezon -1 Finali öncesi son aşamaya gelindi. 9 haftalık lig periyodu sonrası Masters Lig’i ilk iki sırada bitiren REVENANT ve SPACE FORCE ekipleri direkt olarak finale katılmayı başarırken 21 Nisan Pazar günü oynanacak PBST Online Final ile birlikte, 2 takım daha bu sezon sonunda düzenlenecek olan PBST Finali’ne katılmaya hak kazanacak ve şampiyonluk yarışında rakiplerine ortak olacaklar.

Online Final Eleme Formatı:

Değişen lig sistemi ile birlikte elemelerin formatında da yeniliğe gidildi. 8 takımın mücadele edeceği finalde takımlar iki gruba bölünerek 4’lü Swiss Eleme Sisteminde kozlarını paylaşacak.

1.Aşama - Grup Aşaması:

Bu aşamada başından sonuna kadar eşit statüde takımlar birbirleriyle karşılaşacaklar. Grupların açılış maçları sonrası galibiyet alan takımlar birbirleriyle eşleşirken mağlubiyet alan takımlar ise turnuvaya direkt olarak veda etmek yerine play-off aşamasına ilerleyebilmek için mücadelelerine devam edecekler. Toplamda 4 turdan oluşacak elemede, 2 galibiyet alarak ilk iki sıraya yerleşen takımlar play-off aşamasına ilerlerken 2 mağlubiyet alan takımlar turnuvaya veda edecek. Bu aşamada her iki gruptan ilk iki sırayı alan takımlar çapraz eşleşme ile birbiriyle eşleşecek.

2.Aşama - Play-off Maçları:

Bu aşamada gruplarında 2 galibiyeti alarak ilk iki sırada tamamlayan takımlar PBST Finali’ne yükselmek için son bir mücadeleye girecekler. BO3 harita sisteminde oynanacak maçlar sonrası finale yükselen iki takım PBST Finali’nde yer almaya hak kazanacak.

Finalist Takımlar:
A Grubu:

A grubunda mazisi başarıyla dolmuş FIRELAND, lige verdikleri uzun aradan sonra bomba gibi bir dönüş yapan Keskin Esports Club, inanılmaz bir çıkış yakalayan UNRIVALED ve başarıya aç MERCENARIES var!

grand_final_group_a_standings.jpg

1. FIRELAND

PBST tarihinde en çok şampiyonluk yaşamış takımlardan olan ekip, bu elemenin en büyük favorileri arasında. Daha önce PBWC’de üçüncülük yaşamış ve birçok kez lige ambargo koymuş olan FIRELAND’in bu başarısının arkasında kadro düzenini sürekli korumasının da etkisi var. Bu sezon lige istediği gibi başlayamayan tecrübeli yıldızlar, ligin son dönemlerinde galibiyet serisi yakalamayı başardı ve ligi 3. bitirerek elemenin seri başları arasında yer aldı.

2. Keskin Esports Club

Geçtiğimiz sezon küllerinden doğan ve tekrar PBST Sahnesi’ne bomba gibi bir giriş yapan köklü ekip, Masters Lig’in ilk haftasında da mükemmel bir başlangıç yaptı. Ancak ilerleyen haftalarda bu performansı gösteremeyen Keskin, düşme potasına kadar geriledi. Son hafta aldıkları bir puan ile düşmekten kurtulan tecrübeli yıldızlar 8. sırada yer alarak PBST Online Finali’ne katılmaya hak kazandı. Merakla beklenen konu ise kötü gidişata dur diyerek eski günlerini bizlere gösterebilecek mi?

3. UNRIVALED

Geçtiğimiz sezon Azzuro olarak tanıdığımız PBST Büyük Finali’nde de yer alan tecrübeli ekip, bu sezona felaket gibi bir başlangıç yaptı. Haftalar geçtikçe kabusların büyüdüğü Imaginative isim değişikliğinin yanında oyuncularında da değişiklik yapmaya başladı. Masters Lig’in başlangıcından sonra ortasında neredeyse kadrosunu olduğu gibi değiştiren tecrübeli yıldızlar yanlarına genç yetenekleri kattı ve ligin sonunda toparlanarak düşme potasından kurtuldu. Masters Lig’i 7. sırada bitirerek PBST Online Finali’ne katılmaya hak kazandı.

4. MERCENARIES

Geçtiğimiz sezon Masters Lig’de yer alan ve ortalamanın altında bir performans sergileyen yıldızlar, düşmekten kurtulamamıştı. Bu sezon başında da üstündeki ölü toprağını atamayan MERCENARIES, Süper Lig’e ortalama bir başlangıç yapmıştı. Ancak, lig arası dönemde nokta transferler yaparak kadrosunu büyük ölçüde güçlendiren ekip, lig periyodunun kalanında kusursuz bir performans sergilemişti. Süper Lig Play-off aşamasında şampiyonluğun en büyük adaylarından olan MERCENARIES, ne kadar doğru hazırlandıklarını bizlere göstererek şampiyonluğunu ilan etti ve Büyük Final’de yer alabilme umutlarını yeşertti.

A Grubu Karşılaşmaları:

grand_final_group&chart_a_matches.jpg

B Grubu:

B grubunda genç yıldızlardan oluşan iddialı ekip Omercy Gaming, genç yetenekleri tecrübeyle harmanlayan Risen Back, eski yıldızlardan kurulu GLESS ve Süper Lig’e ambargo koymuş X-Enemy Gaming var!

grand_final_group_b_standings.jpg

1. Omercy Gaming Club

Masters Lig’de henüz 3 sezondur yer almalarına rağmen tecrübeli rakiplerine oranla büyük bir çıkış yakalayan genç yıldızların performansı ise merak konusu olacak. Genç yıldızlardan oluşan Omercy Gaming Club daha 2. haftadan ligin üst sıralarına oynayacaklarının sinyallerini vermişti. PBST tarihinin köklü ekiplerinden Keskin Esports Club’ı 2-0 ve net skorlarla devirmeyi başararak bizlere sürpriz bir maç izletti. Ligin geri kalan sürecinde anlık performans düşüşlerinden beklenmedik puan kayıpları yaşayan Omercy, ligi 4. sırada bitirerek  PBST Online Final’e katılmaya hak kazandı.

2. GLESS

Geçmiş dönemlere göre performansını her geçtiğimiz sezon yükselten GLESS bu sezon havlu attı. Masters Lig’e kötüye yakın bir başlangıç yapan tecrübeli ekip, izleyenlerini şaşırttı. Ligin son döneminde toplanır gibi bir görüntü verseler de PBST Online Final için daha çok çalışmaları gerektiği aşikar. 5 sezondur Masters Lig’de mücadele eden yıldızlar, tarihleri boyunca PBST Büyük Finali’nde yer alma başarısı gösteremedi. Bakalım bu sefer bu başarıyı göstererek en büyüklerin yer aldığı sahnede kendilerini gösterebilecekler mi?

3. Risen Back

Bu sezonun başında yapılan play-in mücadeleleri ile Masters Lig’e adımını atan RisenBack için ligde kalma mücadelesi vermesi bekleniyordu ancak bekleneni aşan ve neredeyse bütün rakiplerinden puan koparmayı başaran ekip, performansıyla herkesi şaşırttı. Omercy Gaming Club gibi genç yıldızlardan oluşan RisenBack lig dönemi boyunca tecrübe problemi çektiklerini çoğu kez bizlere gösterdi. Bu problemi atlattıkları halde PBST Online Final’de  yine kimsenin beklemediği bir sürprizle bizleri karşılaştırabilirler.

4. X-Enemy Gaming

PBST Lig sisteminin değişmesiyle birlikte geçtiğimiz sezon Masters Lig Play-in elemesinde yer alan ekip, bu mücadeleden hüsranla ayrılmıştı. Beklenenin çok altında bir performans gösteren X-Enemy, Süper Lig’de mücadelesine devam etmek zorunda kalmıştı. Genç yeteneklerin yanına tecrübeli yıldızları transfer ederek Süper Lig’de mükemmele yakın bir performans gösterdiler. Süper Lig’i 0 mağlubiyet ile ilk sırada bitiren ekip, PBST Online Finali’nde yer almaya hak kazandı.


B Grubu Karşılaşmaları:

grand_final_group_b_matches.jpg