PBST 2019 - PBIC Sezonu Kural Seti

1. Genel Kurallar

2. Davranış Kuralları

3. Takım Kuralları

4. Transfer Kuralları

5. Maç Kuralları

5.a. Genel Maç Kuralları

5.b. Masters Lig Maç Kuralları

5.c. Arena Maç Kuralları

6. Lig Sistemleri

6.a. Masters Lig Sistemi

6.b. Arena Turnuvası Sistemi

6.c. Büyük final

7.Ceza Sistemi


Oyuncu ve Takım Resmi Kuralları

1. Genel Kurallar

1.1.Turnuvaya katılan tüm takımlar koşulsuz tüm kuralları kabul etmiş sayılır.

1.2. PBST kuralları, tarihleri ve karşılaşma tablolarındaki değişiklikleri takip etmek oyuncuların sorumluluğundadır. Takvim değişiklikleri, ilgili haber üzerinden güncellenerek duyurulur.

1.3. PBST Fikstürü lig başlamadan önce belirlenmiş olup, maçları erteleme hakkı sadece "TAM Game" ekibine aittir. Bir maçın ertelenmesi için yönetimden talep edilmeden önce rakip takım kaptanı ile görüşülüp anlaşılması gerekmektedir; bu anlaşma sağlandıktan sonra takım kaptanı TAM Game yetkilisine bu isteğini belirtebilir. TAM Game yetkilisi, bu isteği kabul etmek ile yükümlü değildir.

1.4. PBST organizasyonunda kayıt sürecinin sonlanmasının ardından, geçerli kayıt göndermeyen takımlar, direkt olarak liglerden çıkartılır. Bu takımlar yerine ilgili alt liglerden takımlar yükseltilebilir veya TAM Game yetkilileri özel izin ile bazı takımları davet edebilir.

1.5. Lig dönemi sonunda, aynı galibiyet ve mağlubiyet sayısına sahip olan takımların lig süresince yaptıkları maçlardaki, 2’li averaja bakılır. Aynı durum 2'den daha fazla takım arasında yaşanırsa, bu kural tüm takımları kapsayacak şekilde genişleyerek uygulanır.

1.6. Masters Lig'de oynayan tüm ekiplerin oyuncu sözleşmelerini imzalamaları zorunludur.

1.7. PBST Sezonu dönemi boyunca, takımların TAM Game tarafından belirtilen tüm etkinliklere katılması zorunludur, katılım gösterilmeyen etkinliklerden dolayı TAM Game takımlara ceza-i işlem uygulayabilir.

1.8. TAM Game tüm kuralları ve ödülleri değiştirme hakkını gizli tutar.

2. Davranış Kuralları

2.1. PBST maçları sırasında, hakemler/yöneticiler takımların olumsuz davranışlarında takımlara sözleşmede yer alan ceza puan sistemini uygulama hakkına sahiptir.

2.2. Oyuncular transfer için attıkları maillerde, Facebook gruplarında ve diğer platformlarda yöneticilere karşı saygı çerçevesinde iletişim kurmalıdır.

2.3.Oyuncular kendi takım arkadaşları ve rakip takım oyuncularına karşı argo, küfür, ırkçı söylem içeren konuşmalar yapamaz ve saygısız davranışlarda bulunamaz.

2.4. Oyuncular hiçbir platformda PBST yönetimini, çalışanlarını ve diğer oluşumlarını karalayıcı paylaşımlarda bulunamaz. Yapması takdirde takımı ve kendisi ceza alabilir.

3. Takım Kuralları

3.1. Masters Lig’de her takım 5 asil oyuncu ve 2 yedek olmak üzere en fazla "7" kişiden oluşmaktadır. Rekabet arenası takımları 6 oyuncudan oluşur.

3.2.Takım ismi ve oyuncu nickleri küfür, ırkçı, siyasi ve cinsiyetçi vb. ibareler içeremez.

3.3. Sezon süresince transfer haftasına kadar, oyuncular belirttiği nick ile oynamak zorundadır, nick değişimi bu süreç dışında yasaklanmıştır. Bu kurala uymayan oyuncu, organizasyon maçlarında yer alamaz.

4. Transfer Kuralları

4.1.PBST transfer dönemlerinde, "1" takım en fazla "1" defa isim ve kaptan değiştirebilir. Bir takım, aynı sezon boyunca, en fazla "7" oyuncu değişikliği hakkına sahiptir. Özel tanınan haklar dışında bu sayıyı aşan kayıtlar kabul edilmez.

4.2. Liglerde bir üst kademeye çıkan takımlar tek seferde takımlarında 7 değişiklik yapabilirler.

4.3. Kaptanlık devirleri transferden sayılmayacak olup takımın devredileceği kişi takıma yeni transfer olmuş bir oyuncu olabilir.

4.4. Açık transfer periyodu, ligler başlamadan önce lig bitiminde açılacaktır. Bu periyodların dışarısında transfer açılmayacaktır. Özel durumlarda TAM Game yetkilileri tarihleri ayrıca duyuracaktır.

4.5. Takımlar açık transfer periyodunda birbirinden oyuncu transfer edebilirler. Ancak acil durum transferlerinde bu durum geçerli değildir.

4.6. Lig süresi boyunca, PBST Lig Gruplarında yer alan ve kadrosunda sadece "5" oyuncu barındıran takımlar, kadrolarındaki boşluğu oynanan sezon boyunca hiçbir üst lig takımlarında (Masters) maçlarında yer almamış, bir diğer deyişle "Boşta" statüsünde oyuncuları takımlarına 1 sezon içerisinde en fazla 1 defa olmak üzere transfer edebilirler. Mazereti geçerli olmayan ya da geçerli görülmeyen transferleri TAM Game yetkilileri kabul etmeyebilir. Bu oyuncu bu transfer sonrası o takımın bir parçası olur ve "Boşta" statüsünü yitirir. Bu transfer pbesports@nfinitygames.comadresine yapılacak kayıt başvurusu ile gerçekleşir.

4.7. Takımlar acil durum transferlerini oynayacakları maçlardan en geç 2 iş günü önce yapmalıdırlar.

4.8. Kadrolarında "7" oyuncu barındıran takımlar, acil durum transferi gerçekleştiremezler.

4.9. Takımlar e-spor web sitesi üzerinden yayınlanan "Kara Liste"yi takip etmek zorunda ve bu listede bulunan oyuncuları takımlarına transfer etmemeleri gerekmektir. Aksi durumda takım diskalifiye edilir ve takım kaptanı 2 sezon boyunca PBST organizasyonlarında yer alamaz. Kara listede bulunan oyuncunun ise cezası yükseltilir.

4.11. Online dönemi bittiği anda takımlar kilitlenir ve gelecek transfer dönemi beklenir ve bir sonraki transfer dönemi beklenir.

4.13. Masters ligde oynayan oyuncular o sezon içerisinde düzenlenen Arena turnuvasına katılamazlar. Sadece takımdan çıktıklarının onayı takım kaptanı tarafından e-posta (mail) üzerinden onaylanır ise katılabilirler.

4.14.Takım oyuncuları takım kaptanından memnun değiller ise şikayet edilen kaptan hariç o an kadroda bulunan tüm oyuncuların (yedekler dahil) atacağı şikayet maili ile oyuncular takım kaptanını değiştirebilir. TAM Game yetkilileri bu değişikliği reddetme hakkına sahiptir.

4.15.TAM Game yetkilileri transferleri reddetme hakkına sahiptir.

5. Maç Kuralları

5.a. Genel Maç Kuralları

5.a.1.Maçlar "PBST Sunucusu" adı verilen Point Blank TAM oyununa ait sunucuda oynanacaktır.

5.a.2. Turnuva süresince hakemler ilgili ve gerekli kontrolleri sağlamakla görevli ve tam yetkilidir.

5.a.3.Takımlar, maç başlama saatinden 30 dakika önce hazır durumda olmalıdır.

5.a.4.Her takım maçlara 5 oyuncu başlamak zorundadır.

5.a.5. Maça 5 oyuncu ile başlayamayan takım hükmen yenik sayılır.

5.a.6. Maça 5 oyuncu ile başlayan takım bir sorun oluştuğunda 4 kişi ile maçı sürdürebilir.

5.a.7. Maçlar 5 raunt üzerinden olup her raunt 3 dakika olacaktır.

5.a.8. Maçlar “Bomba Görevi” modunda Downtown, Midtown, Luxville, Safe House, Provence, Storm Tube, Çöl Fırtınası, Blow City haritalarında oynanacaktır. Harita havuzu sezona göre değişiklik gösterebilir.

5.a.9. Takımlar bir haritada 2 tarafı da (F. Rebels - CT) oynamak zorundadır.

5.a.10.Maç süresince oda başkanlığı belirlenen "yetkili" kişide olmak zorundadır. Bu durum dışında başlatılan her raunt geçersiz sayılabilir. Raunt içerisinde "yetkili" kişinin bağlantısının kopması durumunda, takımlar oynanan raundun ardından ekran görüntüsü almak ve bunu yetkililer ile paylaşmakla yükümlüdür. Aksi halde raunt geçersiz sayılır.

5.a.11. Oyuncu değiştirme durumları sadece maçların "devre arası" dönemlerinde gerçekleşmektedir.

5.a.12. Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan oyuncunun bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raundun ilk 20 saniyesi içerisinde oyundan düşmesi durumunda, raunt içerisinde herhangi bir ölüm/hasar (düşen oyuncuya veya oyuncunun kendine verdiği hasar hariç) olmamış ise raunt başlamamış kabul edilip tekrarlanır.

5.a.13. Yapılan takım maçlarında; bir takımda bulunan oyuncunun bağlantı ya da bilgisayar kaynaklı probleminden dolayı raundun ilk 20 saniyesinden sonra düşmesi durumunda, oynanan raunt devam eder ve raunt sonunda oyuncunun tekrar bağlanması beklenir.

5.a.14. Her takımın, hazır olması ve bağlantı problemleriyle ilgili 1 maç boyunca toplam 15 dakika süresi vardır. Oyuncu düşmeleri ve maçın geç başlama saatleri buna dahildir.

5.a.15. Maç süresince aynı oyuncunun 2 veya daha fazla aynı nedenden düşmesi durumunda, organizasyon yetkilisi oyuncu değişikliği talep etme hakkına sahiptir. Bu durumda oyuncu bağlantısını düzeltmediği ve oyuncu değişikliği yapılmadığı taktirde maç 4v5 devam etmek zorundadır.

5.a.16.Maç süresince oyuncunun, ping çizgisi en az "3" çizgi olarak belirlenmiştir, düşük bir durumda yetkili bağlantısını düzeltmesini veya takımdan oyuncuyu değiştirmesini isteyebilir. Anlık ping değişimleri bu duruma dahil değildir. Oyun ve sunucu arasında yaşanan paket kaybı sonucu, yanlış gözüken gecikme birimi durumunda bu kural uygulanmaz.

5.a.17. Yayın esnasında takım konuşmasından edilen küfür/argo/ırkçı vb. söylemler yayına yansıdığından takım önce uyarılır devam etmesi durumunda oynanan harita rakibe kazandı olarak yazılır.

5.a.18. Maçlar BO3 formatında oynanır puanlar galibiyet mağlubiyet puanlama sistemi üzerinden hesaplanır.

5.b. Masters Lig Maç Kuralları

5.b.1. 5.a. bölümündeki tüm kurallar Masters Lig için geçerlidir.

5.b.2. Masters Lig maçlarında oyuncular, TAM Game tarafından sağlanmış hesapların içerisindeki ürün, ekipman ve karakter haricinde herhangi başka bir şey kullanamazlar.

5.b.3. Dual silah kullanımı sınırlaması yoktur. En fazla 1 oyuncu sniper kullanabilir.

5.b.4.Oyuncular bilgisayarlarına Teamviewer uygulamasını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.

5.b.5.Oyuncular oynadıkları tüm maçları “Open broadcaster software(OBS)” ile baştan sona kayda almak zorundadır. Bunu ekran kartlarının sürücüsü ile de yapabilirler. İstendiğinde videoları yetkililer ile paylaşmak zorundadırlar. Oyuncular bu video kayıtları esnasında maç oynanırken kendi yüzünü de kayıt almak zorundadır.


5.c. Arena Maç Kuralları

5.c.1. 5.a. bölümündeki tüm kurallar Arena için geçerlidir.

5.c.2.Arena maçlarında oyuncular, yüksek can puanı, hız ve hareket kabiliyetli karakter, maximum def+4 maske/kask, %10 kurşun geçirmez yelek, %5 mega hp, hızlı silah değiştirme, hızlı şarjör değiştirme, mermi sayısı artışı, zırh delici mermi, hollow point mermisi, bomba cebi, özel bomba cebi, C4 hızlandırma kiti ürünlerini kullanabilirler.

5.c.3. Ölümsüzlük süresi artışı, animasyonlu silahlar, Ghost Karakter, Barret, WP smoke, WP smoke plus, CS gas, Smoke ve Smoke Plus, claymore, sıhhiye çantası (ve türevleri), fırlatılan bıçaklar (kunai, satır, balistik, vb.), çikolata bombası (ve türevleri), kalp bombası ve hasar verici bomba atarlı silahlar (AK-12 bu silahlara dahil değildir) kullanımı yasaktır.

5.c.4. Dual silah kullanımı 2 ile sınırlıdır. En fazla 1 oyuncu sniper kullanabilir.

5.c.5.Oyuncular bilgisayarlarına Teamviewer uygulamasını yüklemek ve istendiğinde kullanıcı ve şifre bilgilerini yetkili ile paylaşmak zorundadır.


6. Turnuva Sistemleri

6.1. Turnuvalar Masters ve Arena olmak üzere iki aşamadan oluşur.

6.2. Arena Masters Lig’e yükselmek için oyuncular yetiştiği havuzdur. Masters ise profesyonel oyuncuların yer aldığı ana sahnedir.

6.a. Masters Lig Sistemi

6.a.1.Masters Lig 16 takımdan oluşmaktadır.

6.a.2. Masters lig takımlarının karakterleri Nfinity Games tarafından verilecektir. Oyuncular ayrıca bununla ilgili sözleşmeyi imzalamakla yükümlüdür.

6.a.3. Turnuva periyodu 4 hafta sürecektir.

6.a.4.Takımlar her hafta PBST yönetimi denetiminde eleme usulü BO3 formatında maçlarını oynayacaktır.

6.a.5. Bir turnuva haftasında toplam 15 maç olup yayınların hiçbiri canlı yayınlanmayacaktır.

6.a.6. Her takım turnuva boyunca puanlama galibiyet mağlubiyet dengesine göre rakipleriyle karşılaşacaktır.

6.a.7. Turnuvanın son haftasından itibaren son iki sırada yer alan takımlar Arena’ya düşürülecektir. 13. Ve 14. Takımlar ise Arena’da 3. Ve 4. Olmayı hak etmiş takımlarla ligde kalmak adına mücadele verecektir.

6.a.8. Turnuvanın son haftasının ardından ilk 4 sırada yer alan takımlar direkt olarak “Büyük Final” mücadelesine katılma hakkı kazanacaktır.

6.b. Arena Turnuvası Sistemi

6.c.1. Bir sezon içerisinde tek bir Arena oynanacaktır ve bu Arena’ya 128 takım kaydı alınacaktır.

6.c.2.Takım kayıtları konusunda oyuncuların kayıt ettirdiği oyuncular ile oynaması zorunludur aksi halde turnuvadan diskalifiye olup, PBST organizasyonlarından men cezası alabilir.

6.c.3.Arena aşamasında ilk iki sırayı alan takım doğrudan Masters Lig’e yükselirken 3. Ve 4. Sırada yer alan takımlar Masters Lig’in 13. Ve 14. Takımlarıyla Masters Lig’e çıkabilmek için play-out oynayacaktır.

 6.c. Büyük Final

6.f.1. 4 takımın katılacağı finalde tekli eleme sistemi ile PBST şampiyonu ve uluslararası turnuva temsilcisi belirlenir.

7. Ceza Sistemi

7.1.Organizasyon süresince tüm illegal programlar ve oynayışa yardımcı olan programlar (hile ve makro vb.) kullanılması yasak olup, tespit edildiğinde takımın tamamı diskalifiye edilir. Bu kural ihlalini yapan oyuncu tüm gelecek, Point Blank Sezon Turnuvası (PBST), Point Blank TAM, Point Blank Global turnuvalarından bir yıl süre ile men cezasına çarptırılır. Oyun içerisinde kullandığı şahsi hesabı ise sınırsız olarak kapatılır.

7.2. İllegal program kullanımında alınan diskalifiye kararı durumlarında oyuncunun kullandığı hesap değil, oyuncunun kendisi turnuvadan diskalifiye edilir, bu durumda başka bir hesap ile turnuvaya devam etmek mümkün değildir.

7.3. Bir oyuncuda illegal program kullanımı tespit edilmesi ardından, tüm takım oyuncuları ve bu oyunculara ait hesaplar incelemeye alınır.

7.4. Turnuva süresi dışında kayıtlı oyuncu hesabında 3. parti, oynayışa yardımcı illegal program kullandığı tespit edilen oyuncunun oyuncu hesabı oyun içerisinde ceza aldıktan sonra PBST yönetimi tarafından inceleme altına alınır.

7.4.a. Öncelikli olarak olayın gerçekleştiği zaman incelenir. Olayın resmi turnuva maçlarının oynandığı anda kullanıldığı tespit edildiğinde oyuncu ve takım bir yıl süre ile PBST organizasyonlarından uzaklaştırılır. Takım ismi bir daha PBST Organizasyonlarda yer alamaz.

7.4.b.Yaşanan kural ihlalinin resmi turnuva maçları esnasında yapılmadığı ve başka bir zamanda yapıldığı tespit edildiğinde, tarih ve IP kontrolleri yapılır. Eşleşme durumunda oyuncu 3. parti program kullanımından ceza alır ve takımı diskalifiye edilir.

7.4.c. Yaşanan kural ihlalinde elde edilen bilgilerin turnuva oyuncusu ile eşleşmemesi durumunda oyuncu o sezon maçlarına çıkamaz. Takım varsa yedek oyuncusu ile eğer yoksa transfer hakkı kullanarak lig mücadelesine devam eder. Transfer hakkının kalmadığı durumlarda maçlarına çıkamaz.

7.5.PBST organizasyonunda illegal program kullanımı tespit edilmiş takımlarda, kullanan oyuncu dışındaki diğer oyunculara ait hesaplar da kontrol edilmesi için süreli olarak oyundan uzaklaştırılır. Bu oyuncular, takımlarından bir kişinin illegal program kullandığından haberdar olduğu ve buna izin verdikleri kanıtlanır ise tüm Point Blank TAM turnuvalarından 1 yıl süre ile men edilir.

7.6. PBST Lig Dönemi süresince "2" hafta boyunca maçlarına çıkmamış bir takım, ligden diskalifiye edilir ve tüm oynadığı maçlar "mağlubiyet" olarak tanımlanır. Bu takımın gelecek sezon için lig grubu düşürülür.

7.7.Bir hesapta kayıtlı oyuncubir başka oyuncu oynamış ise, takım PBST organizasyonundan diskalifiye edilir ve adı geçen oyuncu ile o takımın kaptanı 1 sezon boyunca, herhangi bir takımda oynayamaz veya bir ligde yer alamaz. Bu tür tespitlerde, TAM Game ekibi kanıt göstermek zorunda değildir.

7.8. PBST organizasyonlarından diskalifiye edilen takımlar hiçbir şekilde kazandıkları "ödül" hakkını elde edemezler, bunun yanı sıra liglerdeki ceza sistemi ve liglerden men durumu ile ilgili bilgilendirme, kural ihlalinin durumuna göre TAM Game tarafından belirlenir.

7.9.Her oyuncu PBST organizasyonuna sadece bir takımla katılabilir. Bir oyuncunun birden fazla takımda yer aldığı durumlarda, oyuncunun yer aldığı tüm takımlar diskalifiye edilir.

7.10. PBST organizasyonlarında inceleme altına alınmış bir takım lehine veya aleyhine sahte kanıt sunan oyuncular, aklanmaya çalıştıkları cezanın bir üst cezasına çarptırılırlar; aleyhe sahte kanıt üretenler ise şikayet ettikleri cezanın aynısına kendileri çarptırılır.