Masters Lig 2.Hafta Analizi

Haftanın Takımı: SKRUM

İlk haftaya oranla performansında düşüş gözlense de takımındaki tecrübeli yıldızlar sayesinde üst üste şampiyon olmayı başaran SKRUM, durdurulamayan bir grafik çizerek tekrar haftanın takımı olmayı başarıyor. Birinci turda rakibi X-Enemy Gaming karşısında geriye düşüp maçı kaybetse de rakibinin yaşadığı problemlerden dolayı hükmen galip olarak bir üst tura çıkan yıldızlar, ellerine geçen bu fırsatı çeyrek finalde GLESS, yarı finalde ChanceBelow ve son olarak finalde TORO takımını yenerek şampiyonlukla taçlandırmayı bildi.


Haftanın Oyuncusu: Aga ‘’Stephano’’ Mirzezade

Takımının Masters Lig’de 2. sırada yer almasında en büyük katkılarından bir tanesi olan Stephano, takımının geriye düştüğü yerlerde ekibini kurtarmayı çok iyi başarırken, hem taarruz hem de hafif makineli silahlar üzerindeki becerisiyle de takımının bu haftaki galibiyetlerinde büyük bir rol üstlendi. 


Haftanın Beşlisi:


  1. Aga ‘’Stephano’’ Mirzezade:Haftanın oyuncusu listenin en başında yer alıyor.

  2. Rufat ‘’Poling’’ Asgerov:Geçen haftaya kaldığı yerden devam eden tecrübeli oyuncu, takımına kazandırdığı kritik raundlar ve sert CT savunmasıyla yine ön plana çıkmayı başardı. OA-03 silahını etkili kullanması gerektiği yerde ise taarruz silahlarına olan hakimiyetiyle takımının üst üste iki şampiyonluğunda inanılmaz bir katkısı olan yıldız oyuncu haftanın 5’lisine girmeye hak kazanıyor. 

  3. Halil ‘’Rovex’’ Kocaoğlu:Sezonlardır Masters Lig’de yer alan tecrübeli oyuncu lige kötü başlayan takımına bu hafta kan verdi. Final maçına kadar yaptığı mükemmele yakın CT savunması ile ön plana çıkan Rovex, takımının kaybolduğu final maçında da varlık gösteren tek oyuncuydu. Taarruz silahlarına olan hakimiyetini ön plana çıkararak orta ve uzun mesafede rakiplerine şans tanımayan oyuncu, haftanın 5’lisine girmeye hak kazanıyor.

  4. Taylan ‘’Taylor’’ Çokseyrek:Lige kötü başlayan takımların arasında bulunan UnAcceptable Gaming Club takımının oyuncusu Taylor, bu hafta takımını düşme potasından çıkararak PBST Finali’nde yer alma konusunda takımına büyük bir umut kaynağı oldu. Özellikle her şeyin bitti dendiği UncharteD maçında sahneye çıkan genç yıldız, takımını ipten alarak bir üst tura taşımasını bildi. Hafif makinalı silahlar üstündeki becerisini sergileyen Taylor, gerektiğinde ise taarruz silahlarını ne kadar iyi kullanabildiğini bizlere gösterdi.

  5. Uzay ‘’Space’’ Yıldız:Takımında kaptan rolünü üstlenen ve bir çok kez PBST Finali görmüş tecrübeli yıldız, bu hafta hem takımına verdiği direktiflerle hem de aldığı kritik raundlarla takımına hayat verdi. Neredeyse her silahı büyük bir beceriyle kullanan kaptan, özellikle GLESS maçında yaptıklarıyla ve zaman zaman üstlendiği skor yükü ile haftanın 5’lisinde yer almaya hak kazandı.


Haftanın Hayal Kırıklığı: Noobs In Action

İlk haftaya sürpriz bir başlangıç yapan takım istikrarı tutturamadı. İkinci haftanın daha ilk tur maçından GLESS takımına teslim bayrağını çekerek turnuvaya en erken veda eden takımlardan oldu. İlk harita, iki takım arasında başa baş bir çekişmeyle gitse de GLESS ikinci harita bütün hakimiyeti eline alarak rakibini 6-0 geçmeyi başardı ve haftaya 2. sırada giren Noobs In Action rakiplerinin kazandığı puanlar sonrası 3. Sıraya geriledi.


Haftanın En çok Oynanan Haritası: Stormtube

Özellikle ülkemizde en az tercih edilen haritalardan biri olarak gözlenen Stormtube bu hafta takımlar tarafından en çok tercih edilen harita oldu. CT savunmasının daha güçlü olduğu haritada takımların yeni taktikler geliştirdikleri gözlendi. Haritanın uzun kısımlarının çok fazla olmasından dolayı taarruz ve keskin nişancı tüfekleri daha verimli kullanılıyor. 


Haftanın En çok Tercih Edilen Silahı: SC-2010

Lig sistem kurallarının PBIC ile eşleştirilmesi ile birlikte son zamanlarda taarruz tüfeği konusunda oyuncuların her zamankinden farklı olarak SC-2010 tercih ettiklerini görmüştük. Genellikle ligimizde AUG A3 silahı daha çok tercih edilen silah olurken şu an SC-2010’un tercih edilmesinin sebebi ise tartışmasız hasarı!


Haftanın En Çekişmeli Maçı: SKRUM vs GLESS

Haftanın çeyrek final maçlarında karşı karşıya gelen iki tecrübeli ekip arasında oynana maç kıyasıya bir mücadeleye sahne oldu. Bir tarafta şampiyonluk unvanını korumak isteyen SKRUM diğer tarafta kötü gidişata dur demek isteyen GLESS! SKRUM ekibinin kale haritası olarak bildiğimiz Midtown haritasında SKRUM rakibine kazanma fırsatı vermedi ve 8-5’lik skorla alt etmeyi başardı. GLESS ekibinin sezonlardır en sevdiği harita olarak bilinen Safehouse haritasında ise GLESS zorlansa da rakibini 8-6’lık skorla geçmeyi başardı. Haritalar arasında herkesin bildiği ve iki taraflı avantajın bulunduğu Downtown haritası ise uzatma haritası oldu. Burada ise daha dengeli oyuna imza atan SKRUM, 10-7’lik skorla rakibine üstün gelerek yarı finale yükselmeyi başardı.


Haftanın Sürpriz Takımı: TORO

Geçtiğimiz hafta daha ilk turdan rakibi X-Enemy Gaming’e elenerek turnuvaya kötü bir başlangıç yapan TORO, bu hafta takımındaki genç yetenekleri maçlara biraz daha hazırlamış gibi göründü. Fikstürün de onlar için şanslı gelmesiyle birlikte finale kadar ilerlemesini bilen boğalar, bu hafta 3 puan toplayarak PBST Finali’nde yer alma ümitlerini sürdürdü.